SailForum forum żeglarskie Strona Główna
 Regulamin   FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa jachtu na sprzedaż
Autor Wiadomość
~voytas 
Sternik

Wysłany: 2013-10-18, 13:56   

prawdę mówiac to da się w takim budżecie zbudować kompletną łódkę , tylko że standard bardzo niski

Gwiazda 
Wioślarz

Wysłany: 2013-10-18, 14:26   

super Panowie o to chodziło. wreszcie jest konkretnie :)

trimaran, katamaran na razie nie.

widzicie ja w swoim zyciu widzialem juz wiele roznych rzeczy gdy jedni mowili ze sie nie da a sie udalo. wystarczy wyjsc z pudelka.

szanuje wszystkie Wasze komentarze sprowadzajace mnie na ziemie. slucham uwaznie.

no dobra. to mowicie ze 8m to malo. szukam w takim razie czegos 11-12m. jakies pomysly? jesli znacie koszty budowy, czy mozecie podac przyklady kosztow to chetnie sie przyjrzę.

~Kptzajebongo 
Wilk morski

Wysłany: 2013-10-18, 14:42   

Zapytam się tak:
Masz stocznię?
masz rabaty u producentów?
masz wykwalifikowanych pracowników?
Czy masz 3 lata na zmarnowanie. Żeby poświęcając czasu rodzinie, pracy i znajomym.
Czy jesteś gotowy na to, że po ukończeniu łódki będziesz musiał opłacać ją przez 3 lata zanim ją sprzedasz?

~Evert 
Admirał
szuwarowy

Wysłany: 2013-10-18, 14:50   

Gwiazda napisał/a:
szukam w takim razie czegos 11-12m. jakies pomysly? jesli znacie koszty budowy, czy mozecie podac przyklady kosztow to chetnie sie przyjrzę.

Szczerze:
1 - lożę szyderców na tym forum masz zapewnioną :]
2- jeżeli chcesz budować na sprzedaż do krajów tzw. "zachodnich" to niestety musisz "wyjść z pudełka" i zacząć szukać odpowiedzi na swoje pytania (jaki jacht zbudować) na rynku docelowym, nikt z nas za Ciebie tego nie zrobi.
3 - istnieje wiele stron i forów poświęconych drewnianym łódkom - wystarczy zarejestrować się i można podyskutować z potencjalnymi nabywcami - język i kraj zostawiam już do Twojego wyboru ( czy wpiszesz w wyszukiwarkę wooden boats czy holzboote :) )

+Siga2 

Wysłany: 2013-10-18, 14:50   

Stocznie jachtowe ledwo przędą ,część szuka mega oszczędności ,część znika . Szkutnicy nie mają zamówień na pojedyncze jachty-- Kryzys panie kryzys -- :( . Przejżyj katalogi wyposażenia jachtowego ,a przekonasz się ile co kosztoju . Proponuję żebyć od tego zaczął.
Popularne katalogi to Mazuria ,sailservice, Vetus .

~jachu 
Admirał

Wysłany: 2013-10-18, 14:54   

Panowie ja mysle ze Gwiazda jest zdecydowany. Zycze CI szczescia i bede trzymal kciuki. CO prawda na dzisiaj cienko to widze ale moze za 3 lata bedziesz bogaty :)
Nie pisze tego zlosliwie , zycze CI naprawde jak najlepiej . Nie bedzie CI latwo ale kto powiedzial ze bedzie . Dluga droga przed Toba i wiele rozczarowan. Jak wytrwasz i zbudujesz bedzie sukces. A jak sprzedasz z zyskiem to czapka z glowy . Jeszcze raz zycze Ci tego i bede sledzil co sie dzieje. Na koniec zanim zaczniesz uwzglednij uwagi kolegow a bedziesz mial mniej rozczarowan .

plitkin 

Wysłany: 2013-10-18, 14:59   

Gwiazda napisał/a:
z tego co patrzyłem w pełni drewniane lodzie są z dawnych lat a i tak kosztują krocie

A kosztują grosze.

Co do kosztów i 20/40 tys. Mogę zamówić u Ciebie nowy mahoniowy jacht 8mio-9cio metrowy z silnikiem stacjonarnym, żaglami i wszystkim co trzeba za 60 tys zł. (oczywiście luksusowo wykończony). Zarobisz "tylko" 2 dychy, ale zamówienie masz.

Gwiazda napisał/a:
no dobra. to mowicie ze 8m to malo. szukam w takim razie czegos 11-12m. jakies pomysly?

Spoko! 40 tys akurat wystarczy Ci na transport tego jachtu! :)

A na poważnie. Moim zdaniem pomysł jest szalenie... nieprzemyślany. Hurra-optymizm argumentowany w stylu "wyjść z pudełka" jest dla mnie zrozumiały i nawet czasem zgadzam się z nim. Ale baku kalkulacji i myślenia już nie mogę zrozumieć.

Oczywiście zawsze zachęcam: rzeba robić to co się chce. Robić swoje. Niemniej, jako ekonomista zachęcam do myślenia i liczenia. Brak profesjonalizmu aż tryska z Twoich wypowiedzi. Warto to naprawić, nadrobić braki.
Mimo żartobliwej formy koledzy doradzili wiele cennych rzeczy i warto wziąć je do serca.

Edit: głupia literówka (dzięki Lehoo) / plitkin

~salmo 
Sternik

Wysłany: 2013-10-18, 15:01   

A ja radziłbym jednak zacząć od czegoś mniejszego. Ale postarać się zrobić to jak najlepiej. Na zachodzie wbrew pozorom ludzie interesują się również małymi łódkami. Nie gwarantuję sukcesu komercyjnego, ale przynajmniej odzyskanie kosztów, może nawet z niewielkim zyskiem jest prawdopodobne.
Jeśli wszystko rozwinie się dobrze, to będzie bezcenna nauka przed podjęciem większego wyzwania, a jeśli pójdzie źle, to koszty i stracony czas będą mniejsze.

~Witalis 
Wilk morski

Wysłany: 2013-10-18, 16:05   

Na początek kajak lub kanoe z obłogów ,służe planami gratis.
Wit

+M@rek 
Admirał

Wysłany: 2013-10-18, 16:48   

Na poczatek proponuje wybierz sie na Hanseboote do Hamburga ( 26.10-03.11)
tam wystawiaja jachty drewniane, czasem w trakcie wystawy buduja jakas szalupy, pogadaj z nielicznymi wystawcami drewnianych jachtow, popatrz i zastanow sie czy jestes w stanie dorownac im jakoscia wykonania. Zapytaj jak idzie sprzedaz.
Oczywiscie to nie zastapi umiejetnosci i doswiadczenia ale jakis poglad da.

Gwiazda 
Wioślarz

Wysłany: 2013-10-18, 19:09   

~M@rek dzieki za pomysl tych targow. bede jechal do lodzi na pewno

+Siga2 

Wysłany: 2013-10-18, 19:16   

W Łodzi będzie 5 łódek na krzyż i wszystkie z laminatu.Sensownie byłoby pojechać na Targi tak jak napisał M@rek

Gwiazda 
Wioślarz

Wysłany: 2013-10-18, 19:24   

jasne rozważę ten wyjazd. serio.

~PolishImport 
Żeglarz

Wysłany: 2013-10-18, 20:28   

Jeżeli chodzi o propozycje projektów, czy Twoje zainteresowanie dotyczy tylko jachtów z polski? Sporo planów ma hamerykański konstruktor Bruce Roberts http://www.bruceroberts.com/

~Waldi_L_N 
Kapitan

Wysłany: 2013-10-18, 20:46   

4,5 metrowa odkrytopokładowa Pomeranka bez jakiegokolwiek komfortu i wyposażenia to 22.000 PLN.
Wybudowałeś już coś w swoim życiu? Jeśli nie, to dodaj 30% kosztów materiałów na straty. Jacht 11m chcesz budować sam, czy ze wspólnikami (pracownikami)? Ile chcesz na tym zarobić? Bo nie zdziwiłbym się gdyby na koniec wyszło, że zarobiłeś średnio za miesiąc pracy 200 PLN i poświęciłeś na to 3 lata życia.
Choćby zakup materiałów - stocznia ma zniżki, indywidualny budowniczy raczej nie...

Gwiazda 
Wioślarz

Wysłany: 2013-10-18, 20:54   

tak biorę pod uwage jedynie PL projektantów z racji lepszego wsparcia z ich str w trakcie budowy.

ile roboczogodzin zajmuje zbudowanie i wykończenie łodzi 8-10m? orientacyjnie.

** Dodano: 2013-10-18, 20:55 **
Waldi, nie jestem w stanie tak jednoznacznie odpowiedzieć na każde pytanie. cięzko pisząc nakreślić Ci moją syt.

Escape 

Wysłany: 2013-10-18, 20:59   

Gwiazda napisał/a:

buduje lodz 8-9 m, w drewnie, dobrze wykonczona, koszt 50k, z certyfikatami UE to myslicie ze $ jaka wezme za nia bedzie na tyle mala ze sie to nie oplaca? liczylem ze co najmniej 100k mozna dostac za taka

hmm spodobał mi się Twój pomysł, duża doza optymizmu... tez taki jestem ;)

To co odróżnia optymistę od pesymisty jakim w tej chwili jestem to... wiedza- znajomość cen i czasu jaki na wszystko trzeb poświęcić.

Za cała sympatią zadaję pytanie: czy wykończyłeś i uzbroiłeś już jakikolwiek jacht? Samodzielnie...

50k... za tyle da się kupić laminatowy kadłub i samodzielnie uzbroić -jacht ok 8m... kłopot w tym że albo słabo... albo niekompletnie... a do tego przy rabatach jakie mają stocznie...

Ty jako detalista poniesiesz dodatkowo masę innych kosztów... bo jak braknie śrubki... to jedziesz do sklepu... = paliwo, czas.
Narzędzia... musisz mieć... i to nie jedno... bo gdy się zepsuje to=paliwo, czas i zakup drugiego bo 2 tyg czekać nie będziesz.
To generuje mase dodatkowych kosztów--- pamiętaj:

jacht zamówiony całkowicie w stoczni to 130k, sklejona skorupa+ większość prac i własne patenty=180k, kupno skorup i własna zabudowa wykonane z uwzględnieniem czasu jaki na to poświęcisz to 250k- jacht bedzie wyglądał podobnie... ale satysfakcja z teog ostatniego... nie do przeliczenia

Mam propozycję dla Ciebie:

sporządź kalkulację tego co chcesz zamontowac na jachcie- ze szczegółową wyceną i dodaj do tego 20% bo zawsze okaże się że coś pominąłeś!!!

przykład- mówisz kabestan= kabestan, śruby, podkładki, nakrętki i jeszcze blacha którą musisz wzmocnić.
Lina... kup tanią... to od razu wymienisz... a pamiętaj że jacht wymaga duuuużo dobrej liny= 8/10zł metr... przykładowo szkentla+2refy+cuningham to już ok 50m a gdzie obciągacz, fały itd... przykładowo sam fał frota w tym sezonie kosztował mnie 250zł

druga strona medalu... na taki jacht musisz znaleźć amatora który doceni że założenia każdego patentu, kazdej pierdoły to czas i materiały...

Polecam zajrzeć w cennik stoczniowego wyposażenia dodatkowego... praktycznie kazda pierdoła =1000/2000 a czesto klient widząc gotowca powie.... "Panie... lampkę topową to ja kupię za 50zł w Juli"... a nie policzy że TY straciłeś czas na zakup, przeciąganie kabli, zakładanie przejścia burtowego, samo przejście, pociągniecie instalacji i założenie włącznika... niby nic...a jednak. Wiem bo sam w tym sezonie montowałem...

efekt: w promocji kupiony osprzęt- lampa topowa 70zł, przejście burtowe 70, tablica...bo do czegoś trzeba podłączyć- (20zł za 1 przełacznik) kable 10zł i kilka godzin roboty a tez koszt... sicaflex , śruby, podkładki itd. =ok. 200 zł paliwa nie doliczam, ale Ciebie będzie kosztowało

Mam nadzieję że teraz zobaczysz z nieco innej perspektywy ten temat.
Ja mówię na podstawie remontowania/doposażania 3go mojego jachtu

Trzymam kciuki :)

+M@rek 
Admirał

Wysłany: 2013-10-18, 21:43   

Gwiazda napisał/a:
jasne rozważę ten wyjazd. serio.

To wpadnij przy okazji do Szczecina, pogadaj ze szkutnikami ktorzy maja kilkudziesiecioletnie doswiadczenie, zobacz efekty Ich pracy . Naprawde warto :)

~wolnym 
Wilk morski

Wysłany: 2013-10-18, 22:55   

Gwiazda napisał/a:
tak biorę pod uwage jedynie PL projektantów z racji lepszego wsparcia z ich str w trakcie budowy

a skąd wiesz jakie jest wsparcie projektantów nie z PL ? Kolega kupił plany Charlestona. Porównał je z moimi i złapał się za głowę. Nie będę pisał dlaczego. Powiem jeszcze, że Francois Vivier odpowiada na maila z moimi pytaniami następnego dnia dołączając dużo zdjęć ze stoczni swojego syna. podziwiam go za cierpliwość, bo niektóre pytania z perspektywy czasu naprawdę były głupie. :)
Popatrz sobie na tą stronę. http://frenchwebb.weebly.com
Jak coś takiego zbudujesz to na zachodzie może znajdziesz kupca.
Marcin
http://marula.com.pl

~urbos 
Wilk morski

Wysłany: 2013-10-18, 23:34   

Gwiazda - a skąd jesteś? Gdzie chcesz jacht budować (w sensie jakie miasto?)

~Rafał1960 
Żeglarz

Wysłany: 2013-10-19, 12:15   

Tu masz relację z budowy Pasji 800.
http://www.sailforum.pl/v...15652&start=105

Zobacz na jakim jest etapie i dowiedz się na PW ile kasy poszło do tej pory.
Na ogólnym może się nie ujawnić z obawy przed rodziną :D
A j.jaco75 buduje tanio i bardzo dużo rzeczy robi sam.
40K to jakaś abstrakcja.

Jacht jest jak dom. Stan surowy to 30% całego kosztu inwestycji

~Moris29 
Sternik

Wysłany: 2013-10-19, 23:31   

Gwiazda napisał/a:
no dobra. to mowicie ze 8m to malo. szukam w takim razie czegos 11-12m. jakies pomysly? jesli znacie koszty budowy, czy mozecie podac przyklady kosztow to chetnie sie przyjrzę.

Budowałem w 2008 Fortunę29/Janmora 31, starałem się nie przepłacać za markowy osprzęt, udawało się uzyskać po 10-15 % rabatu od dostawców lub stocznia dzieliła się swoim wyższym rabatem, sporo prac, głównie instalacje robiłem sam. Wyszło ok. 250 kpln i w ciągu następnych lat dołożyłem ok. 30 kpln. Nie liczę swojej pracy, której włożyłem z 200-300 godzin. Jacht jest można powiedzieć dobrze wyposażony, ale czy luksusowo? Myślę, że spełnia niemieckie standardy.
Mój znajomy zbudował od podstaw jacht stalowy 12 metrów, wyposażony naprawdę dobrze i luksusowo, włączając takie marki jak Harken, Rutgersen, Sparcraft, Andersen, Spinlock, Liros, Volvo, Wallas, Waeco, Jabsco, Raymarine, plus kilkanaście innych, które każdemu żeglarzowi kojarzą się z dobrze i luksusowo zbudowanym jachtem. Wstępny kosztorys na 700-800 kpln, przekroczył znacznie, po przekroczeniu miliona przestał dokładnie liczyć, by nie dostać zawału. Jacht na oko gotowy, można żeglować, zostały drobiazgi, a armator ma nadzieję, że jeszcze 50-80 kpln i wreszcie koniec. Myślę, że koszt stalowego kadłuba jest maksimum 50 tys wyższy od drewnianego i to głównie z uwagi na koszty fachowego spawania, co przy drewnie jak wiadomo odpada. Ale może się mylę i praca w drewnie jest tak samo droga. Trzeba pojechać na targi w Niemczech i podpatrzeć, co oznacza luksusowo wyposażony jacht.

+M@rek 
Admirał

Wysłany: 2013-10-20, 10:10   

" Ale może się mylę i praca w drewnie jest tak samo droga."

Mylisz sie, praca w drewnie na poziomie profesjonalnego szkutnictwa jest znacznie drozsza niz w stali, aluminium czy laminatach. Do tego prawdziwych fachowcow jest coraz mniej.

~Marian Strzelecki 
Kapitan
Nobody is perfect

Wysłany: 2013-10-20, 18:49   

A może Gwiaada powinien kupić jakiś drewniany jacht (np.od sąsiadów) jakiegoś jolenkrojcera i go porządnie odremontować?
Taki pochodzący z solidnej stoczni zabytek w dobrym stanie ma zwykle swoja cenę.

Na Alledrogo często bywają bardzo tanie drewniaki które ktoś przytargał licząc na krociowe zyski, i sprzedaje bo nie wie jak się za drewno zabrać.
Dla przykładu:
Niedawno była 8,5x3m Snipa z silnikiem Albin za 6 tyś. i nie poszła.
Cały czas jest (bywa ) kadłub Wodnika 12m - ostatnio za 3 tyś
Jollenkrojcer za 5 tyś do "niewielkiej" obróbki tez sie już powtarza na aukcjach.
Tyle że nikt ze znających drewno się nie kwapi do roboty w ciemnio bez odbiorcy.
MJS

PS
od dawna nie mogę pojąć po co ludzie chcą budować od podstaw jacht drewniany wyglądający jak laminatowy i nie oferujący nic więcej niż szalunek wnętrza.
-

Plany moich łódek z lat 70-5 są za fri. na priv:

+M@rek 
Admirał

Wysłany: 2013-10-21, 07:35   

To chyba jedyna droga dajace szanse powodzenia .

~j.jaco75 
Żeglarz

Wysłany: 2013-10-22, 15:06   

Marian Strzelecki napisał/a:

PS
od dawna nie mogę pojąć po co ludzie chcą budować od podstaw jacht drewniany wyglądający jak laminatowy i nie oferujący nic więcej niż szalunek wnętrza.

Może po to:

~Marian Strzelecki 
Kapitan
Nobody is perfect

Wysłany: 2013-10-22, 18:00   

Czytałem ...
i dalej nie rozumiem:
przecież tym samym nakładem pracy można było zrobić śliczny stylowy "sierce szczypatielnyj" okręcik.
MJS
-

~j.jaco75 
Żeglarz

Wysłany: 2013-10-22, 23:50   

Na czymś trzeba sie nauczyć :-) a polaminowanie poszycia wiele wybacza... Może ta druga to będzie "śliczny stylowy okręcik" :-)

~Marian Strzelecki 
Kapitan
Nobody is perfect

Wysłany: 2013-10-24, 01:12   

Tylko dlaczego uczymy sie na koromyśle?
a nie robimy najpierw:
- trochę brzydszy zalaminowany i wyszpachlowany "śliczny stylowy okręcik"?.
;[
MJS
-

Odpowiedz do tematu