SailForum forum żeglarskie Strona Główna
 Regulamin   FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Adam
2007-02-04, 14:11
Jachcik albo żaglówka kabinowa na morze i zalew szcz.
Autor Wiadomość
Seniek 
Szczur lądowy ;)

Wysłany: 2007-02-04, 14:06   Jachcik albo żaglówka kabinowa na morze i zalew szcz.

Witam wszystkich Wilków Morskich:)
mam pytanie...
Chcial bym poznac wasze opinie i propozycje co do nieduzej kabinowej zaglowki ktora moglbym plywac sobie po zalewie szczecinskim i wodach przybrzeznych zatoki pomorskiej... nie mam zadnego patentu wiec interesuje mnie cos o pow. ozaglowania do 10m2... ostatnio upatrzylem sobie plastusia:) jakie sa wasze opinie na temat tej lodzi... moze macie jakies inne propozycje... nie chce osiagac ta ludka jakis zawrotnych predkosci ani sie z nikim regacic interesuje mnie czysto rekreacyjne plywanie.. kontakt z natura... parodniowe rejsy z noclegami gdzies w trzcinach... bardzo bym tez chcial oplynac wyspe Wolin dookola... Chcialbym cos sprostowac... prawdopodobnie bedziecie chcieli mnie sprowadzic na ziemie i zebym nie myslal o pywaniu po "morzu" bez papierow bo to niebezpieczne itd. Od pewnego czasu jestem Rybakiem duzej jednostce polawiajacej dorsze tralowo na baltyku... i mam za soba nie jeden duzy sztorm i pojecie o kwestiach bezpieczenstwa na wodzie...
z gory dziekuje za rady:)
Ostatnio zmieniony przez Adam 2007-02-04, 14:11, w całości zmieniany 1 raz  

+boSmann 

Wysłany: 2007-02-04, 15:46   

Seniek napisał/a:
cos o pow. ozaglowania do 10m2

Przepisy się zmieniły :)
Możesz mieć żagla ile chcesz. Teraz jest ważna długość jednostki; to co jest krótsze od 5 m. nie wymaga żadnych kwitów.
Plastuś nie wydaje mi się odpowiednią jednostką na wody morskie.

~Rolfok 
Admirał

Wysłany: 2007-02-07, 23:46   

boSmann napisał/a:
Plastuś nie wydaje mi się odpowiednią jednostką na wody morskie.

Też tak myślę. Ze 20 stóp (6,2 metra długości) to wydaje się minimum na Zalew i troche dalej. Dobrą konstrukcją, starszą, ale dzielną i tanią do kupienia jest Carina. Najmniejszy jachcik, jaki mi przychodzi do głowy to mikro polo, ale i on ma kilkanaście metrów żagla, i bez patentu trudno.
http://www.jachtnet.pl/oferta/mikropolo.html

Pozdrawiam

jest wiatr, co usta kobiety rozchyla, jest taki wiatr...
jest blask, co uda kobiety odsłania, jest taki blask...

~jhh 
Sternik

Wysłany: 2007-02-08, 11:12   

Sztrandek? No, ale najpierw trzeba go sobie zbudować...
W "przedziale legalności" załapałby się np. genialny "Ragtime" Eknera, ale raczej nie jest na sprzedaż :(
Od czasu do czasu można znaleźć śmiesznie tanie Ramblery sklejkowe z lat 50/60; oczywiście, mogą się już nie nadawać do odbudowy/remontu, ale Rambler po wzmocnieniu i dobalastowaniu to bardzo dzielny jachcik, nadający się do parodniowych morskich rejsów w 1-2 osoby. Nie jestem pewien co do długości, ale myślę że te parę centymetrów można olać.
Gdybym miał ograniczone fundusze (mam) i czas (nie mam) właśnie nad odbudową Ramblera bym się mocno zastanawiał...

jhh

tak z ciekawości zajrzałem na http://www.boatshop24.com...hen/s/index.htm i znalazłem parę całkiem interesujących mikrokilerów do 5 m. w -na oko- przyzwoitym stanie i w przystępnych cenach. Kupić nie kupić, ale pooglądać można... ;)
Ostatnio zmieniony przez jhh 2007-02-08, 11:28, w całości zmieniany 1 raz  

Seniek 
Szczur lądowy ;)

Wysłany: 2007-02-09, 16:35   

A co myslicie o tej lodce?? http://www.allegro.pl/ite...yamaha_3_5.html
i mam prosbe bo za bardzo nie znam sie na zaglowkach... co najwyzej na kutrach:D... czy moglibyscie napisac mi czym powinna sie chatakteryzowac ludz na zalew i zatoke na co zwracac uwage i czego sie wystrzegac:)

+boSmann 

Wysłany: 2007-02-09, 18:46   

Łódka konstrukcji Witolda Tobisa, mała dzielna jednostka.
Ciasno tam w środku i dlatego (m.in) powstała trochę dłuższa Kaczuszka II
Innym ciekawym jachtem tego konstruktora (i bardzo dzielnym) jest MX ale on chyba jest o 2 cm za długi aby się zmieścić w przepisach

~jhh 
Sternik

Wysłany: 2007-02-09, 19:21   

hmmm... piszę z pewną taką nieśmiałością, bo moje doświadczenia zatokowe i morskie są dość mizerne, więc ew. komentarze dotyczące wymądrzania się przyjmę z pokorą... ale ta łódeczka mi się bardzo podoba, co więcej, na podstawie mojej nikłej wiedzy praktycznej i niewiele większej teoretycznej, śmiem twierdzić że do pływania po Zalewie Szczecińskim i -przy dobrej pogodzie- okolicach nadaje się wspaniale.
Jeśli masz jakieś morskie doświadczenie, nie będziesz szarżował i lekceważył prognoz -poradzisz sobie.
Oczywiście to wszystko pod warunkiem że łódka jest w dobrym stanie, i zostanie dodatkowo wzmocniona.
Sklejka na zdjęciach wygląda na zdrową, ale bez dokładnego obejrzenia przez dobrego fachowca-szkutnika lepiej nawet nie myśleć o ściąganiu sobie takiego potencjalnego kłopotu na głowę. Myślę że czeka Cię wynajęcie kogoś takiego na parę godzin. Dobrze że masz niedaleko ;)
No i trzeba sprawdzić wszystko -kadłub, mocowanie balastu, połączenie pokładu z burtami i kabiny z pokładem, podwięzia wantowe, sztagownik, maszt, wszystkie zakamarki w których mogła się zbierać wilgoć... a potem i tak czeka Cię solidny remont. Może warto, bo łódeczka jest dzielna i ładna. Ale bez solidnego i realistycznego kosztorysu lepiej niczego nie postanawiaj ;)
Bardzo jestem ciekaw Twojej decyzji i dalszych kroków.

jhh

+rs 

Wysłany: 2007-02-09, 21:21   

łódeczka jest malutka i ciasna jak cholera, ale dwie zgrane osoby sie nie zadepczą, a bywało, ze pływały tym czteroosobowe rodziny. A co najważniejsze - to jest łódka konstrukcji Tobisa, a jego wszystkie chyba łodki z założenia miały umieć pływać po morzu. Jest tu u nas na Forum nieoficjalny, za to silny, fanklub tego konstruktora.
Kaczuszka jest "miniaturyzacją" Małego Xięcia, dokonana przez obcięcie rufy szpicgat i pewną modernizację podwodzia.
Po mojemu, jak na małą łódkę na Zalew i bliskie morze, traktowane z szacunkiem - trudno wymarzyć coś lepszego.
[dodane]
A patrząc na zdjęcia widać, że ma pogłębiony kil. Warto się przy okazji przyjrzeć, jak to jest zrobione (czy nie odpadnie). Ale i tak rewelka!

[dodane]
Aha, jeszcze jedno - wybierając się tym gdzieś nieco dalej (ale nawet i całkiem blisko) zwracaj uwagę na prądy. 4,7 węzła predkości konstrukcyjnej oznacza w praktyce co najwyżej 3 węzły na niezbyt równej wodzie.
Ostatnio zmieniony przez rs 2007-02-09, 23:02, w całości zmieniany 2 razy  

Odpowiedz do tematu