SailForum forum żeglarskie Strona Główna
 Regulamin   FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: fromel
2010-09-19, 03:26
"orionowcy" -pochwalmy sie swoimi poczciwcami:)
Autor Wiadomość
~Michalcc 
Sternik

Wysłany: 2012-12-01, 11:52   

Ciekawy filmik z rejsu Orionem Mazury-Amsterdam

http://www.youtube.com/watch?v=_iYSvh4xHAw

Szkoda, że rejs raczej motorowodny, ale przeżyć na Orionie 8 tygodni w obcych krajach to też musi być ciekawe przeżycie... :) :) :)

~YAKKTOWOLI 
Żeglarz

Wysłany: 2012-12-08, 14:30   Nasz Orionek

Właśnie go zakupiliśmy-kupowany na lądzie, ale od zaufanego sprzedawcy-Pokład po generalce, zdrowy laminat, nowe okucia i żagle. Mam nadzieję nie znaleźć żadnych niespodzianek. Jak tylko zacznie się robić trochę cieplej zaczynam kosmetykę wnętrza. Potem Zmiana nazwy i wodujemy. Po pierwszym sezonie będziemy myśleć nad dalszymi innowacjami. Będę się chwalił na bieżąco :)
P.s. Szukam taniego sprawnego silnika

~gonzoartur 
Wilk morski

Wysłany: 2012-12-08, 22:16   

Bardzo fajny poczciwiec.posiadam na sprzedaż Hondę 2km.jeśli jesteś zainteresowany to zapraszam na pw.Jest to silnik w sam raz do Oriona, jest w stanie wzorowym i ma przepływane kilkanaście godzin.pozdrawiam.

http://picasaweb.google.com/111916534060796218782

~Greg_ 
Kapitan

Wysłany: 2012-12-09, 10:06   

Wprawdzie w "przywitalni" już byłem ale i tu się zamelduję jako, że nie tak dawno stałem się posiadaczem Oriona. Zakupiłem go w październiku i pływałem aż do końca listopada. Niestety prognozy pogody na pierwszy grudniowy weekend zmotywowały mnie do wyciągnięcia jachtu z wody. Dzięki życzliwości kolegi który pożyczył mi przyczepy Orion leży na oponach i czeka na remont. Jest trochę do zrobienia przy nim. Będę dłubał sukcesywnie budując równolegle przyczepę dla niego. Liczę na pomoc w razie wątpliwości i chętnie się podzielę swoimi przemyśleniami. Pozdrawiam wszystkich właścicieli i sympatyków Orionów.

~YAKKTOWOLI 
Żeglarz

Wysłany: 2012-12-09, 13:40   

Nie ma może ktoś wykroju z wymiarami do leniwego jacka na oriona? Można niby kupić za 450 zł, ale planuje uszyć sam.

** Dodano: 2012-12-09, 13:42 **
Jest tu może ktoś kto oklejał kabinę oriona i pamięta i wykładziny mu (mniej więcej) wyszło?

~gonzoartur 
Wilk morski

Wysłany: 2012-12-09, 22:03   

YAKKTOWOLI napisał/a:
Nie ma może ktoś wykroju z wymiarami do leniwego jacka na oriona?

Popływaj trochę na Orionie, a zobaczysz że to jest całkiem zbędna rzecz na tym okręcie.Ja wolałbym pokrowiec na grota.Oczywiście każdy ma swoje upodobania.Spokojnie jesteś w stanie sam zwinąć żagiel po pływaniu.Życzę miłej zabawy i wklejaj zdjęcia.

http://picasaweb.google.com/111916534060796218782

skurwon 
Wioślarz

Wysłany: 2012-12-09, 22:41   

Ja mam lasy jacka na swoim Orioniku. Niestety z uwagi na to iż nie często pływam grot i tak zwykle jest w kabinie. Do tego wręcz niemożliwe jest zrefowanie go na bomie w trakcie płynięcia, dlatego w przyszłym sezonie mam nadzieję przy okazji renowacji żagli wstawić reflinki. Mimo wszystko gdy w trakcie urlopu dłuższy czas jestem na łodzi lasy jack to wspaniała sprawa.

~Greg_ 
Kapitan

Wysłany: 2012-12-10, 08:50   

Właśnie się zastanawiałem nad zamontowaniem lazy jacka w swoim Orionie ale jeśli miałby utrudnić refowanie w trakcie żeglugi t nie będę go brał nawet pod uwagę. W jaki sposób utrudnia on refowanie?

~Tomek J 
Admirał

Wysłany: 2012-12-10, 10:24   

Greg_ napisał/a:
Właśnie się zastanawiałem nad zamontowaniem lazy jacka w swoim Orionie ale jeśli miałby utrudnić refowanie w trakcie żeglugi t nie będę go brał nawet pod uwagę. W jaki sposób utrudnia on refowanie?

Gorzej, on bardzo utrudnia, a wręcz uniemożliwia zrzucenie lub postawienie grota podczass płynięcia bez pomocy silnika. Trzeba to robić w linii wiatru, przy próbie stawiania, zrzucania lub refowania w pełnym bajdewindzie pod samym fokiem grot i jego listwy pętają się w pajęczynie linek lazy jacka. A to już robi się niebezpieczne, zwłaszcza na jachcie nie grzeszącym nadmierną statecznością. Jeżeli już robić cokolwiek przy grocie - to już lepiej już wyposażyć bom w system linek i bloczków ułatwiających refowanie z kokpitu. Niestety takie wynalazki jak lazy jack, czy też nowomodne wątłe jarzma sterowe które mają służyć zadzieraniu kity do pionu należy zaliczyć do tej kategorii gażetów które ze współczesnych jachtów czynią nieporadne koromysła. :oops:

Tomek Janiszewski

~Greg_ 
Kapitan

Wysłany: 2012-12-10, 11:09   

No to mam sprawę jasną, przekonuje mnie ta argumentacja, nie będzie żadnych lazy jacków, skoncentruje się na modyfikacji noka bomu aby moc rolować grota na nim przy zamontowanej talii, na wykonaniu obciągacza bomu obsługiwanego z kokpitu, doprowadzenia tam fału grota i na wykonaniu jakiegoś patentu do regulacji rogu halsowego grota, może ktoś podpowie jak to zrobić żeby nie wyważać otwartych drzwi?

~robert zajkowsk 
Admirał

Wysłany: 2012-12-10, 12:15   

Tomek nie przesadzaj ja pływałem bez pokrowca i bez linek leniwego Jacka ,ale w tym roku to ustrojstwo założyłem bo miałem dośc samotnego szarpania z żaglem jak spadał na pokład ,teraz bym tego ustrojstwa się nie pozbył jest bardzo przydatne a między bajki trzeba włożyć że nie da się postawić albo pozbyć żagla bez silnika ,można nic nię nie pląta aż tak bardzo ,tylko trzeba odpowiednio zamontowac bloczki o tych linek ,nie nad salingiem ale pod salingiem i jest ok .Jedyny minus teraz to przy składaniu masztu trochę więcej roboty .

~maciekzb 
Żeglarz

Wysłany: 2012-12-10, 12:46   

Tomek J napisał/a:
Greg_ napisał/a:

Gorzej, on bardzo utrudnia, a wręcz uniemożliwia zrzucenie lub postawienie grota podczass płynięcia bez pomocy silnika. Trzeba to robić w linii wiatru, przy próbie stawiania, zrzucania lub refowania w pełnym bajdewindzie pod samym fokiem grot i jego listwy pętają się w pajęczynie linek lazy jacka. A to już robi się niebezpieczne, zwłaszcza na jachcie nie grzeszącym nadmierną statecznością. Jeżeli już robić cokolwiek przy grocie - to już lepiej już wyposażyć bom w system linek i bloczków ułatwiających refowanie z kokpitu. Niestety takie wynalazki jak lazy jack, czy też nowomodne wątłe jarzma sterowe które mają służyć zadzieraniu kity do pionu należy zaliczyć do tej kategorii gażetów które ze współczesnych jachtów czynią nieporadne koromysła. :oops:

Tomek Janiszewski
Tomku, przyznam Ci rację, jeśli powiesz ile razy stawiałeś i zrzucałeś grota za pomocą leniwego Jacka na Orionie? :toung:

~SławekJ 
Kapitan

Wysłany: 2012-12-10, 13:04   

Ja mam lazy jacka na sasance i zrzucam go sam po wejsciu w linie wiatru bez uzycia silnika. Od 5 lat nie miałem z typ problemu. natomiast grota stwawiam z uzyciem silnika. Ba nawet stojac w dryfie po zrzuceniu grota spokojnie układam grota w pokrowcu i zamykam zamkiem błyskawicznym i dopiero wtedy opuszczam i odpalam silnik. Fok wczesniej jest zrolowany. Jest to duża wygoda dla samodziuelnego pływania , co prawda da sie normalnie żeglowac i bez lazy jacka. Jak kto lubi.

Sławek

~Tomek J 
Admirał

Wysłany: 2012-12-10, 14:18   

maciekzb napisał/a:
Tomku, przyznam Ci rację, jeśli powiesz ile razy stawiałeś i zrzucałeś grota za pomocą leniwego Jacka na Orionie? :toung:

Nie mam lazy jacka na Orionie ale nie przypominam sobie kiedy ostatni raz widziałem koromysło na ktorym stawiano lub zrzucano żagle bez pomocy silnika. Zapalanie silnika jest obowiązkowym punktem programu: bez wzgledu na to czy odchodzi się przy sprzyjająceym kierunku wiatru od nabrzeża na głębokiej wodzie, czy też z bindugi w strefie ciszy.

Tomek Janiszewski

~SławekJ 
Kapitan

Wysłany: 2012-12-10, 14:47   

Tomek J napisał/a:
Nie mam lazy jacka na Orionie ale nie przypominam sobie kiedy ostatni raz widziałem koromysło na ktorym stawiano lub zrzucano żagle bez pomocy silnika. Zapalanie silnika jest obowiązkowym punktem programu: bez wzgledu na to czy odchodzi się przy sprzyjająceym kierunku wiatru od nabrzeża na głębokiej wodzie, czy też z bindugi w strefie ciszy.

Tomku ja zawsze jak zrzucam grota to robie to bez użycia silnika nawet jak sam żegluje. Roluje foka ostrze do wiatru , gdy grot jest w łopocie puszczam fał , grot zlatuje do worka , ewentualnie poprawiam ręcznie, zapinam zamek i dopiero wtedy opuszczam silnik i go uruchamiam. Gdy wychodzę z portu to stwaiam grota z uzyciem silnika , gdyz juz na silniku z portu wychodzę i tak mi wygodnie , ale grota postawiłbym tez bez uzycia silnika, stawiając najpierw foka.

Sławek

Odpowiedz do tematu