SailForum forum żeglarskie Strona Główna
 Regulamin   FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Miecz mak 707
Autor Wiadomość
~szutekk 
Żeglarz

Wysłany: 2012-11-08, 18:37   Miecz mak 707

Witam mam pytanie odnośnie miecza, mój stary ma wymiary 150x50 cm i jest zakończony tak jak pokazuje żółta linia, teraz będę robił nowy i mogę go przedłużyć o 15 cm (będzie 165x50) będzie wyglądał tak jak pokazuje czarna linia- czy warto go przedłużyć? Jeszcze jedno tam gdzie jest oś obrotu (czerwone) to jest krawędź natarcia.

~marshall11 
Kapitan

Wysłany: 2012-11-08, 19:11   

W jakim celu go przedłużać? 707 naprawdę do wywrotnych nie należy... Myślę że planowane przedłużenie może poskutkować przede wszystkim łatwym uszkodzeniem tego dodanego "dzioba", zagięciem przez które miecz się potem nie schowa. Jeśli już to warto zakończyć miecz podobnie do skrzydła samolotu Spitfire- zmniejszą się wtedy trochę zawirowania na krawędzi.
Powodzenia!

~szutekk 
Żeglarz

Wysłany: 2012-11-08, 19:35   

Uszkodzenie końcówki raczej ciężkie, w tym roku parę razy trafiłem na kamień i nie ma śladu a stary miecz profilowany blacha 3mm mocno wyrdzewiała nowy będzie z 4 mm i ta krawędź będzie lekko zaokrąglona. Wydłużyć mogę bo na to pozwala mi kształt skrzynki mieczowej i mam nadzieję że jacht będzie trochę twardszy, bo przy starym mieczu(waga ok. 50 kg) łódka naprawdę lubi się kłaść.

~patynom michał 
Sternik

Wysłany: 2012-11-08, 19:52   

akurat właśnie jestem na etapie robienia miecza do 707 on ma taki kształt aby po opuszczeniu był we właściwym położeniu , miałeś miecz z 3mm błachy ? oryginalnie to jest miecz profilowany a gr 40mm z blachy 2mm i z 40kg ołowiu w środku ale jak chcesz to możesz i 80 wlać oprócz tego masz jeszcze 70 kg w profilach na których ten miecz jest zawieszony lub 40 jak masz profile 20x40 może lepiej zrobić profilowany i bez mieszania z kształtem zmieniając kształt zwiększasz zanurzenie i trochę przesuwasz środek oporu do tyłu nie wiem czy to ma sens

~marq 4x4 
Wilk morski

Wysłany: 2012-11-08, 19:57   

Większa powierzchnia miecza spowoduje ,że jacht przestanie się" kłaść "??? . Moim zdaniem odwrotnie !!! Poszukajcie odpowiedniego wątka w Teorii żegl.

~szutekk 
Żeglarz

Wysłany: 2012-11-08, 20:23   

Tu nie tylko powierzchnia zmieni się ale także masa z 50 kg na 80-85 kg.

~patynom michał 
Sternik

Wysłany: 2012-11-08, 20:58   

coś nie tak żeby zmienił się ciężar o 70% to trochę więcej musiałbyś zmienić powierzchnie a z rysunku to zwiększasz z 15% . a jak ten dodatkowy kawałek ma ważyć 30 kg to będziesz go podnosił na znacznie większym ramieniu to pewnie będziesz potrzebował nowego systemu podnoszenia . zastanawiam się czy warto łatwiej zrobić profilowany z ołowiem w środku naprawdę jedna zmiana pociąga kolejne
Ostatnio zmieniony przez Lechoo 2012-11-09, 08:38, w całości zmieniany 1 raz  

~szutekk 
Żeglarz

Wysłany: 2012-11-08, 22:16   

Tak jak pisałem wyżej stary jest zrobiony z blachy 3 mm a nowy będzie z 4. Stary jest profilowany i taki będzie nowy, jeśli waga samej blachy będzie niewystarczająca to do środka pójdzie ołów. W systemie podnoszenia dojdzie jeszcze jeden bloczek, także dam radę.

~TReneR 
Wilk morski

Wysłany: 2012-11-08, 22:21   

To chyba lepiej będzie dołożyć ten kawałek na dole a zrobić go smuklejszym u góry, zeby powierzchnia boczna się nie zwiększyła. Za to do środka na sam dol miecza zadać ołowiu.

~marshall11 
Kapitan

Wysłany: 2012-11-09, 16:27   

Nie jestem pewien co do wydłużania miecza- a gdyby, czysto teoretycznie, gdyby skrzynka mieczowa była jeszcze dłuższa, i gdyby dawała możliwość wydłużenia miecza o dodatkowe 50 lub 80cm...? Warto? Jak ktoś tu napisał zwiększać zanurzenie i opór boczny? Raczej zaufałbym konstruktorowi w dobrze policzoną powierzchnię bocznego oporu, a ewentualny ciężar zyskiwał wlewając więcej ołowiu do miecza.
Mak 666 ma większą skrzynkę niż miecz, i też jest miejsce by go ewentualnie wydłużyć. Ale w planach konstruktor przewiduje dwa rodzaje miecza- sklejki plus ołów oblaminowane (profilowany)- około 35kg, albo blacha stalowa (profilowany) plus w środek ołów - około 70kg. Ale obrys płetwy zawsze zostaje dokładnie ten sam...
Warto pamiętać że im dłuższy miecz, tym dłuższe krawędzie natarcia i spływu, tym więcej zawirowań, tym większe opory...

petergross 
Szczur lądowy ;)

Wysłany: 2012-11-09, 19:14   

Myślę, że powierzchnia miecza obliczona przez konstruktora nie powinna być zmieniana (nie pozostanie to bez wpływu na same właściwości nautyczne) pomyśl raczej o prawidłowym zabalastowaniu jachtu

~soko 
Żeglarz

Wysłany: 2012-11-09, 20:43   

Warto rozważyć większą ilość balastu w kadłubie, niż wydłużanie miecza. Zazwyczaj miecz po opuszczeniu nie jest w pionie, a w skosie. Stąd po wydłużeniu zmienią się relacje środka bocznego oporu i ożaglowania. Trudno wyliczyć efekt wydłużenia na zawietrzność. Jeśli łódka była bardzo nawietrzna, wydłużenie miecza może to skorygować.
Fakt, że korci niżej posadowiony środek ciężkości. Warto sie chyba jednak zastanowić, czy nie lepiej dać "pewne" np. 100kg balastu w kadłub, czy mniej "pewne" np. 30kg ekstra w miecz. "Pewne" bo miecz potrafi się schować w skrzynię przy skrajnych i dynamicznych przechyłach (jacht leży). Balast stały tego numeru nie zrobi.
Pozdrawiam Krzysztof

~szutekk 
Żeglarz

Wysłany: 2012-11-09, 22:16   

Korzystając z cennych rad kolegów nie będę wydłużał miecza, tylko dół zakończę na prosto plus lekkie zaokrąglenia, coś takiego jak na rysunku.

Odpowiedz do tematu