SailForum forum żeglarskie Strona Główna
 Regulamin   FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Kurs jachtu wzgledem wiatru
Autor Wiadomość
~Oks 
Kapitan

Wysłany: 2010-08-27, 20:41   

ins napisał/a:
M@rek napisał/a:
Wiesz, dyskusja robi sie bezsesowna, dakej uwazam ze poglad Pseudokibica jest
najwlasciwszy bo oddaje w pelni istote zagadnienia.
Nie pamietam juz co moj pierwszy terner mi mowil ( bo bylo to w 61 roku ) ale wiem
ze wpoil we mnie prawidlowe zasady i to do dzis mi procentuje w regatach, ktore
sa moim zdaniem najlepszym sprawdzianem poprawnosci zeglowania :)

Dyskusja staje się bezsensowna, bo na kursie żeglarskim mamy klientowi sprzedać syntezę umożliwiającą mu w miarę sprawne posługiwanie sie żaglami, balastem, mieczem i sterem w celu osiągnięcia portu w sposób bezpieczny i w miarę szybki.
Na kursie nie sprzedaje się analizy - instruktor ma ją znać jak liczenie od 1 - 10 na wypadek gdyby na zajęciach pojawił się przekonany o wszechwiedzy ex regatowiec albo facet po politechnice .

Ale większość kursantów ma problem z rozróżnieniem między kierunkiem i zwrotem wektora.

Definiuje się kurs w stosunku do wiatru pozornego po to aby wyzwolić u kursanta odpowiednik efektu Pawłowa:
Bajdewind - żagle wybrane, wiatr z przedniej ćwiartki.
Półwiatr - wiatr mniej więcej pod kątem prostym do kadłuba , żagle bardziej wyluzowane
Baksztag - wiatr z tylnej ćwiartki żagle wyluzowane, grot prawie na wantach
I to jest wiedza całkowicie wystarczająca jeśli chodzi o relacje wiatr, kadłub, żagle na etapie początkowym.
Delikwent na jachcie nie zawraca sobie głowy czymś czego nie widzi lub nie czuje on nie zobaczy WR / on co najwyżej stwierdzi że ktoś płynie szybciej i ostrzej i jeśli będzie cwany to tego lepszego będzie naśladował - co też trzeba nauczać /
Ale jest w stanie zobaczyć na ickach lub po żaglach WP

Wykłady z TŻ nie służą temu by konfundować słuchaczy potęgą wiedzy instruktora, tylko po to by ułatwić mu żeglowanie, i co tu dużo ukrywać ułatwić mu zdanie egzaminu.
A to już jest często kwestia pozycji instruktora w środowisku szkoleniowym.

Piotr Siedlewski

Wlasnie to mnie boli. Sam padlem ofiara osoby ktora miala podobne poglady jak Ty, Piotrze. Ludzie szkola, zeby 'zdac egzamin i ulatwic zeglowanie' a nie mowia prawdy o zeglowaniu. Ja jako kursant na jakimkolwiek kursie chce sie czegos na uczyc a nie tylko przygotowac na egzamin. Taka trywializacja wszystkiego nie jest wcale pozytywna według mnie.
Przykladowo: jak ide na kurs prawo jazdy to nie interesuje mnie tylko to zeby nauczyc sie jezdzic 'jako tako' autem i zdac egzamin, ale tez np. jak jezdzic aby spalac jak najmniej.

** Dodano: 2010-08-27, 21:18 **
Ogolnie przeczytalem temat i jest tu duzo 'niczego'. Rozwodzicie sie na temat prawa drogi, gdzie sytuacja jest prosta: jesli oby dwa jachty sie nie wyprzedzaja, maja manewrowosc, maja ten sam hals, to pierwszenstwo ma jacht nawietrzny.
Jednak nie to mnie interesuje.

Mam pytanie do zwolennikow WP, po co ustalac kurs wzgledem WP?
Odpowiem im zarazem ze ustalanie kursu wzgledem WR jest przydatne (podejscie do czlowieka, kei itd.. )

~robhosailor 
Admirał
mósz fszelakich

Wysłany: 2010-08-27, 21:45   

Oks napisał/a:
Odpowiem im zarazem ze ustalanie kursu wzgledem WR jest przydatne (podejscie do czlowieka, kei itd.. )

Problem polega na tym, że podczas żeglugi, kiedy nie ma punktów odniesienia pokazujących kierunek wiatru rzeczywistego (flagi na lądzie, boje z flagami itp.), to i tak jesteś zmuszony korzystać z informacji uzyskanych na podstawie wiatru pozornego - jacht jest na wodzie praktycznie zawsze w ruchu, nawet na kotwicy myszkuje. :]

~Oks 
Kapitan

Wysłany: 2010-08-27, 21:52   

robhosailor napisał/a:
Oks napisał/a:

Problem polega na tym, że podczas żeglugi, kiedy nie ma punktów odniesienia pokazujących kierunek wiatru rzeczywistego (flagi na lądzie, boje z flagami itp.), to i tak jesteś zmuszony korzystać z informacji uzyskanych na podstawie wiatru pozornego - jacht jest na wodzie praktycznie zawsze w ruchu, nawet na kotwicy myszkuje. :]

Rozumiem, jednak wydaje mi sie ze to malo istotny problem. Wiekszosc zeglarzy intuicyjnie wie skad wieje WR (szkola to miedzy innymi przy podejsciu do boi). Na malych akwenach (jeziora itd..), czesto wykonujemy zwroty, ktore 'wyrzucaja' nam kierunek WR. Na duzych akwenach gdy nie nastapila, gwaltowna zmiana kierunku wiatru, fale obrazują kierunek WR.
Nie tworzmy wiec zbednych, czysto teoretycznych problemow.
Ponawiam pytanie: po co okreslac kursy wzgledem WP?

~robhosailor 
Admirał
mósz fszelakich

Wysłany: 2010-08-27, 21:58   

Oks napisał/a:
Wiekszosc zeglarzy intuicyjnie wie skad wieje WR (szkola to miedzy innymi przy podejsciu do boi). Na malych akwenach (jeziora itd..), czesto wykonujemy zwroty, ktore 'wyrzucaja' nam kierunek WR. Na duzych akwenach gdy nie nastapila, gwaltowna zmiana kierunku wiatru, fale obrazują kierunek WR.

Niby tak. Wg mnie przy określaniu kursów względem wiatru, raczej chodzi o wiatr rzeczywisty, ale łatwo się pomylić będąc na jachcie np. bez zrobienia podejścia do boi, a przecież nie zawsze można to zrobić. W sumie mnie to rybka, bo ja z reguły żegluję na wyczucie, a nie według jakiś regułek. :D

~Oks 
Kapitan

Wysłany: 2010-08-27, 22:57   

robhosailor napisał/a:
Oks napisał/a:
Wiekszosc zeglarzy intuicyjnie wie skad wieje WR (szkola to miedzy innymi przy podejsciu do boi). Na malych akwenach (jeziora itd..), czesto wykonujemy zwroty, ktore 'wyrzucaja' nam kierunek WR. Na duzych akwenach gdy nie nastapila, gwaltowna zmiana kierunku wiatru, fale obrazują kierunek WR.

Niby tak. Wg mnie przy określaniu kursów względem wiatru, raczej chodzi o wiatr rzeczywisty, ale łatwo się pomylić będąc na jachcie np. bez zrobienia podejścia do boi, a przecież nie zawsze można to zrobić. W sumie mnie to rybka, bo ja z reguły żegluję na wyczucie, a nie według jakiś regułek. :D

Dla mnie - sternika jachtowego, również nie jest to ważne (tudzież mnie to rybka).
Dla mnie - młodszego instruktora żeglarstwa, jest to szalenie istotne.

~ins 
Admirał

Wysłany: 2010-08-27, 23:20   

Oks napisał/a:

Wlasnie to mnie boli. Sam padlem ofiara osoby ktora miala podobne poglady jak Ty, Piotrze. Ludzie szkola, zeby 'zdac egzamin i ulatwic zeglowanie' a nie mowia prawdy o zeglowaniu. Ja jako kursant na jakimkolwiek kursie chce sie czegos na uczyc a nie tylko przygotowac na egzamin. Taka trywializacja wszystkiego nie jest wcale pozytywna według mnie.
Mam pytanie do zwolenników WP, po co ustalać kurs wzgledem WP?

Wchodzisz na jacht, jest to Twój pierwszy lub drugi kontakt z żeglarstwem. I co? Instruktor ma Tobie opowiadać na jachcie o wietrze rzeczywistym czy o wietrze, który odczuwa się na płynącym jachcie.
Ustawiamy żagle w stosunku do WP czy do WR.
Chcąc osiągnąć ostry bajdewind, przeliczasz kąt, obserwujesz efekty działania WR i ustawiasz do rozwiązania żagle, czy po prostu wybierając na maxa żagle ostrzysz aż do pojawienia się delikatnego łopotu i odpadasz tak by zniknął łopot przy krawędzi natarcia.
Chcąc osiągnąć pełny baksztag analizujesz skąd wieje WR czy luzując żagle delikatnie odpadasz aż do momentu gdy fok zaczyna gasnąc i wyostrzasz o 10 stopni tak by oba żagle pracowały.

Żeglarz na początku kariery nie ma myśleć on przede wszystkim widzieć, on ma zobaczyć.
Jak zbierze odpowiednią ilość informacji i będzie je wstanie przerobić wówczas dopiero przychodzi czas na myślenie, ale to przychodzi z czasem.

Przykład. Żeglarz filozof będzie myślał i analizował skąd wieje WR przy pomoście.
Żeglarz prostak weźmie lornetkę i popatrzy na pierwsza lepszą chorągiewkę, żagiel zacumowanego jachtu w okolicach miejsca gdzie chce zacumować - kto według Ciebie lepiej określi jaką technikę i jaki zestaw żagli dobrać w celu bezpiecznego i skutecznego dojścia.
Żeglarstwo jest dla prostaków nie dla filozofów!!!

Piotr Siedlewski

~Oks 
Kapitan

Wysłany: 2010-08-27, 23:29   

Tak, twierdze ze osoba ktora szkoli sie na żeglarza. Czy to na kursie 14 dniowym czy 19 dniowym ma prawo wiedziec co to WR, WP i z czym to sie je. Po to chyba jest ta cala nauka teori żeglowania na tych kursach, czyż nie? Tymbardziej jest to istotne, gdy dziecko dostaje na egzaminie pytanie: 'Wzgledem jakiego wiatru okreslamy kursy' i od tego zalezy jego miec lub nie miec najnizszego stopnia zeglarskiego.
Piotrze, jestes zwolennikiem 'kursow wzgledem WP', prosze wiec, odpowiedz na moje pytanie z poprzednich postow.
Oks napisał/a:
po co okreslac kursy wzgledem WP?

P.S. bedziecie jeszcze organizowali egzaminy SRC w Poznaniu w najblizszym czasie? [rok]

~robhosailor 
Admirał
mósz fszelakich

Wysłany: 2010-08-27, 23:31   

ins napisał/a:
Żeglarstwo jest dla prostaków nie dla filozofów!!!

Pozostawiając wszelkie animozje z tyłu - zgadzam się z ins'em. :]

~ins 
Admirał

Wysłany: 2010-08-27, 23:42   

Na zajęciach z teori oczywiście się rozrysowuje wektory WR, WP, WW ale podstawą sa odczucia na jachcie.
Dziecko nawet stwierdzi że płynąc na wiatr odczuwa wiatr silniejszy, a płynąc z wiatrem słabszy, i dlaczego się pyta ?
Bo jak płyniesz na wiatr to sumuje się częściowo wiatr który wywołuje fale itd z nasza prędkością , a jak płyniemy z wiatrem to następuje częściowe odejmowanie.
Jak jeździ na roweru to, to zjawisko zna.
Jak kursant to zobaczy w praktyce to rozrysowane wektory będą mu pomocne, jak nie odczuwa tego na jachcie to najlepszy rysunek nic mu nie da.
Jestem zwolennikiem rozróżniania kursów w stosunku do WP dlatego że żeglarz właśnie ten wiatr odczuwa i w stosunku do tego wiatru ustawia jacht i balast. Poza tym taka jest wykładnia w większości książek żeglarskich w Polsce i wykładnia PZŻ.
Natomiast WR jest potrzebne głównie do taktyki.

SRC. Tak zaczynam zbierać chętnych prawdopodobnie w listopadzie. W#arunek co najmniej 12 osób na kursie.

~pa20jb 
Kapitan

Wysłany: 2010-08-27, 23:45   

Oks napisał/a:
Wiekszosc zeglarzy intuicyjnie wie skad wieje WR

Tu się mylisz.Żaden żeglarz nie czuje,nie widzi,nie słyszy tzw. WR.Jak jesteś na jachcie,to masz tylko WP, innego po prostu nie ma.Czasem się może zdarzyć,że WP=WR.Szczególnie wtedy,gdy jacht stoi przy kei.
Oks napisał/a:
po co okreslac kursy wzgledem WP?

Bo to jedyny słuszny wiatr.Innego na jachcie nie ma.

http://zagle.mazury.info
http://clipmarks.com/clipper/pa20jb/

~ins 
Admirał

Wysłany: 2010-08-28, 00:09   

pa20jb napisał/a:
Czasem się może zdarzyć,że WP=WR.Szczególnie wtedy,gdy jacht stoi przy kei.

Az tak daleko bym się nie posuwał. WP to wypadkowa WR i WW - na jachcie stojącym WW nie występuje.

Piotr Siedlewski

~robhosailor 
Admirał
mósz fszelakich

Wysłany: 2010-08-28, 00:20   

ins napisał/a:
pa20jb napisał/a:
Czasem się może zdarzyć,że WP=WR.Szczególnie wtedy,gdy jacht stoi przy kei.

Az tak daleko bym się nie posuwał. WP to wypadkowa WR i WW - na jachcie stojącym WW nie występuje.

Jesooo!!! Szybki powrót do szkoły!!! Występuje, tylko ma wartość równą zeru!!!

~pa20jb 
Kapitan

Wysłany: 2010-08-28, 00:24   

ins, co to jest WW. Wiadomości wędkarskie?

~Doktor 
Admirał

Wysłany: 2010-08-28, 01:03   

ins napisał/a:

Jestem zwolennikiem rozróżniania kursów w stosunku do WP dlatego że żeglarz właśnie ten wiatr odczuwa i w stosunku do tego wiatru ustawia jacht i balast. Poza tym taka jest wykładnia w większości książek żeglarskich w Polsce i wykładnia PZŻ.
Natomiast WR jest potrzebne głównie do taktyki.

SRC. Tak zaczynam zbierać chętnych prawdopodobnie w listopadzie. W#arunek co najmniej 12 osób na kursie.

Musze wyrzucić cała swoja biblioteczkę, żeglarska nie tylko polską, bo piszą tam brednie.

~pa20jb 
Kapitan

Wysłany: 2010-08-28, 01:08   

Doktor napisał/a:
Musze wyrzucić cała swoja biblioteczkę, żeglarska nie tylko polską, bo piszą tam brednie.

Zrób to.Bo akurat ins ma rację.

Odpowiedz do tematu