SailForum forum żeglarskie Strona Główna
 Regulamin   FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Balast wodny.
Autor Wiadomość
mjk1 
Wioślarz

Wysłany: 2010-01-21, 12:14   Balast wodny.

Proszę o opinie na temat balastu wodnego. Zdania wśród konstruktorów są podzielone. Jedni go stosują, inni nie, twierdząc, że woda w wodzie nic nie waży. Jakie sa Wasze doświadczenia z balastem wodnym. Pozdrawiam Michał Kaczmarczyk.

~salmo 
Sternik

Wysłany: 2010-01-21, 12:58   

Witam
Ja nie mam jeszcze własnych doświadczeń ale się przymierzam do zastosowania balastu wodnego. Jedynie na razie podglądałem innych. Polecam ten link, przymierzam się do projektu i budowy nieco podobnej łódki:
http://www.swallowboats.c...t/view/148/118/
Moim zdaniem wszystko zależy od tego co się chce osiągnąć: balast wodny w jachcie typowo morskim typu np. Carter czy Nefryt wydaje mi się bez sensu. Natomiast balast wodny w łódce rekreacyjno - turystycznej, która ma być często wodowana i holowana na przyczepie jest jak najbardziej na miejscu. Mała masa do holowania i wodowania, po zwodowaniu większa stateczność dzięki balastowi.
Wszystko co jest w jachcie "coś waży" i ma wpływ na położenie środka ciężkości - a o to przecież chodzi przy różnych balastach. Woda jest tylko mniej skuteczna w obniżaniu środka ciężkości od np. ołowiu, ale też działa. Natomiast jej zaleta (tj. balastu wodnego) może się ujawnić np. przy całkowitym zalaniu jachtu - wtedy "woda w wodzie" rzeczywiście "nic nie waży" i jest neutralna dla pływalności zalanej jednostki. Natomiast kostki ołowiane w takiej samej zalanej łódce obniżą jej pływalność.
Ostatnio zmieniony przez salmo 2010-01-21, 13:08, w całości zmieniany 2 razy  

plitkin 

Wysłany: 2010-01-21, 13:02   

AFAIR ostatnio w watku o Marinerze 24 byl temat poruszany. CHYBA temat Maxus 24 vs Mariner 24.

~bartnik 
Kapitan

Wysłany: 2010-01-26, 11:44   

Może by MOD przeniósł posty z tamtego wątku tutaj - tak dla porządku?

+M@rek 
Admirał

Wysłany: 2010-01-26, 12:18   

salmo napisał/a:
Moim zdaniem wszystko zależy od tego co się chce osiągnąć: balast wodny w jachcie typowo morskim typu np. Carter czy Nefryt wydaje mi się bez sensu. Natomiast balast wodny w łódce rekreacyjno - turystycznej, która ma być często wodowana i holowana na przyczepie jest jak najbardziej na miejscu. Mała masa do holowania i wodowania, po zwodowaniu większa stateczność dzięki balastowi.

Sprawa jest bardziej skomplikowana :) w regatowych jachtach morskich, jesli przepisy pozwalaja takie wodne balasty sa pozadane i jak najbardziej skuteczne.

Innym przykladem jest Mc Gregor 26 i jemu podobne.

~Albatros 
Wilk morski

Wysłany: 2010-01-26, 21:45   

Twoje pytanie jest zbyt ogólne, gdybyś określił to o jakim jachcie chciałbyś porozmawiać to było by o wiele łatwiej cokolwiek napisać. Są bardzo różne rozwiązania balastu wodnego i różne powody z jakich żeglarze decydują się na taki rodzaj dociążenia jachtu.

Ten jacht ma balast wodny. jest to jacht motorowo-żaglowy który wyrzuca balast kiedy płynie na silniku lub żegluje na słabych wiatrach i do transportu. Ta czarna zasuwa na pawęży to element instalacji balastu wodnego.

~Tadeusz 
Admirał

Wysłany: 2010-01-26, 23:24   

Tu masz jak pływa i jak jest budowana

http://www.youtube.com/wa...feature=related

http://www.youtube.com/wa...feature=related

" a fale były jak domy..."

~Marian Strzelecki 
Kapitan
Nobody is perfect

Wysłany: 2010-01-29, 21:16   

Witam
Tylko dlaczego prawie zawsze rozwiązania "rewolucyjne"
są aż tak brzydkie? ...zwłaszcza w porównaniu z urokliwymi swallowami

Tam na filmikach macgregory nie były tak rażące:
czyżby do nas szły odpady których u nich nikt nie chce kupić?

MarianJ Strzelecki
-

Plany moich łódek z lat 70-5 są za fri. na priv:

+M@rek 
Admirał

Wysłany: 2010-01-29, 21:26   

Marian Strzelecki napisał/a:
Tam na filmikach macgregory nie były tak rażące:
czyżby do nas szły odpady których u nich nikt nie chce kupić?

Bo to nie MC Gregor a Imexus :) do tego nie "idzie do nas" a jest u nas produkowany.

~Marian Strzelecki 
Kapitan
Nobody is perfect

Wysłany: 2010-01-29, 22:21   

M@rek napisał/a:

Bo to nie MC Gregor a ... :)
do tego nie "idzie do nas" a jest u nas produkowany.

To podaj mi jeszcze kto projektował
toto (nie będę wymawiał nazwy)
abym się mógł kiedyś przy okazji popastwić nad nim ;-)

przecie to brzydsze od "Kapcia-Crescenta" .

To nawet nazwa Koromysło do tego jest za grzeczna ;-)

Marian J Strzelecki

ps
zapraszam na dyskusje o projektowaniu Laysandera
na zaprzyjaźnionym (mam nadzieję) forum żeglarskim
MJS
-

+M@rek 
Admirał

Wysłany: 2010-01-29, 23:09   

Kto projektowal nie wiem, bo szukac mi sie nie chce. Takie jednostki mnie osobiscie
nie interesuja ale niezaleznie od Twojej opinii jestem przekonany ze zostal sprzedany w znacznie wiekszej ilosci niz wszystkie twoje konstrukcje razem wziete :)
Widac sa osoby ktorym sie podoba.

~robhosailor 
Admirał
mósz fszelakich

Wysłany: 2010-01-30, 01:29   

M@rek napisał/a:
zostal sprzedany w znacznie wiekszej ilosci niz wszystkie twoje konstrukcje razem wziete :)

...Które (chyba tylko poza Kaczorkiem) nie były produkowane seryjnie, bo powstały w innej epoce, w innych warunkach ekonomicznych i dla innych technologii...

Cytat:

...Być może są to skutki poważnych zaniedbań w edukacji estetycznej współczesnych społeczeństw ;)

~Marian Strzelecki 
Kapitan
Nobody is perfect

Wysłany: 2010-01-30, 01:53   

Dzięki Robercie:
ale chyba nie trzeba mnie bronić ;-)

Nie mam kompleksów akurat w tym temacie ;-(
a do złośliwostek przyzwyczaiłem się na preclach.
Marian J Strzelecki

ps
samych Kaczorków (planów) poszło w świat trochę ponad 4 setki,
z czego jak szacował Patalas - mówiąc:
"sprzedajemy marzenia, a nie łódki" ;-)
- zbudowano ~10% :
ciekaw jestem ile tych tam ... sprzedano naprawdę?

pozdrawiam
MJS
-

~konto usunięte 
Admirał

Wysłany: 2010-01-30, 03:54   

M@rek napisał/a:

Kto projektowal nie wiem, bo szukac mi sie nie chce. Takie jednostki mnie osobiscie
nie interesuja ale niezaleznie od Twojej opinii jestem przekonany ze zostal sprzedany w znacznie wiekszej ilosci niz wszystkie twoje konstrukcje razem wziete :)

Tytułem informacji.

AFAIK Imexusy projektuje biuro stoczni Imexus.
Bywają też nazywane "Odin" ale to niemal to samo :rolleyes:
Piszę o konstrukcjach w liczbie mnogiej, bo w 9-letniej historii tej stoczni (z Tomaszowa Mazowieckiego) produkowano jachciki 22, 24, 27 i 28-stopowe. W tym roku wchodzi 37-stopowiec, tym razem bez rozwiązań motorówkowo-żaglowych... Skali produkcji nie znam, ale na targach słyszałem, że samych 28-stopowców stocznia sprzedaje po kilkadziesiąt rocznie.

Stocznia Mc Gregor pisze o swoich jachcikach 26-stopowych tak:
"MacGregor has delivered over 5000 of the 26X, 3000 of the new 26M and a total of over 38,000 sailboats." Tutaj pisze: http://www.macgregor26.com/
Roger Mc Gregor zaczynał od produkcji jachtów w latach 60-tych, we własnym garażu. Dziś kieruje jedną z większych stoczni jachtowych w USA. Przed Mc Gregorem 26 produkował jednostki Mc Gregor 25 (ca 7000 sztuk w latach 1973-1987) i Venture 21. Każda z nich stanowiła technologiczny przełom a ich produkcja wykreowała osobny rynek nadających się do łatwego do transportu drogowego "pocket cruisers".

Jak kto chce taką skalę innowacji a także wielkość produkcji i sprzedaży porównywać z siermiężną twórczością i manufakturami czasów dawno minionych - proszę bardzo...
Można nawet próbować popastwić się - tyle że to trochę żałośnie wypadnie, bo przecież od szczekania burków ta karawana już się nie zatrzyma, nieprawdaż? ;)

----------------
BTW - McGregor26 w bliższym kontakcie przekonuje do siebie - żegluje sobie taka łódka już piąty rok chyba z Gdyni - byłem, obejrzałem, pogadałem - specyficzna ale ciekawa. Według właściciela jednostka na Zatoce sprawdza się po prostu. Inna sprawa, że gość używa jej głównie po to, by bez problemów z korkami odwiedzać latem rodzinę na Helu. No i w domu jest zawsze na czas :cool:

~Marian Strzelecki 
Kapitan
Nobody is perfect

Wysłany: 2010-01-30, 04:48   

Jaromir napisał/a:

Można nawet próbować popastwić się - tyle że to trochę żałośnie wypadnie, bo przecież od szczekania burków ta karawana już się nie zatrzyma, nieprawdaż? ;)

Kliknąłem "pomógł" niezależnie od impertynencji;

- czy awersja do mnie została Ci z precli:
z czasów
jak krytykowałem znaczek SAJ,
czy nabyłeś ją
jak krytykowałem rufę i dno Pogorii?,
a może z tego,
że napisałem że Jacek lub Jurek mi podpadli?

mimo wszystko
z żeglarskim pozdrowieniem
Marian J Strzelecki

ps
pisałeś że wrzucasz mnie do ignorowanych
więc czemu mam ten zaszczyt ?
chcesz się po pastwić ? :]
-

+Jurmak 

Wysłany: 2010-01-30, 05:57   

robhosailor napisał/a:
Być może są to skutki poważnych zaniedbań w edukacji estetycznej współczesnych społeczeństw

Z całym szacunkiem, ale... jeden woli córkę a drugi teściową:-) z tego co czytam Tobie podobają się konstrukcje... cholera zapomniałem jak się on nazywa a nie mam czasu szukać bo idę do pracy :sad2: W każdym razie Ty wiesz i ja wiem o kogo chodzi :] no i one wg. mnie za diabła nie są estetyczne :]

~Albatros 
Wilk morski

Wysłany: 2010-01-30, 07:59   

Te zdjęcia które ja zamieściłem to zdjęcia dwóch różnych, chociaż bardzo podobnych łódek.
Wydaje mi się że są to łódki bardziej motorowe niż żaglowe i chyba stąd ich kształt.
Widocznie jest zapotrzebowanie na takie łodzie , a ja cenię ludzi którzy idą z duchem potrzeb a nie upierają się się przy swoich własnych koncepcjach bez względu na to czy jest na nie zapotrzebowanie czy też nie, ( nie odnoszę tego do żadnej konkretnej osoby ).

Chyba lepiej będzie powrócić do tematu a on jest o wodnym balaście a nie o wyglądzie
jachtów.

Pokazałem te łódki jako przykład uzasadnionego zastosowania wodnego balastu.

Ja spotkałem się z trzema schematami balastu wodnego które w przybliżeniu przedstawiam na rysunku poniżej. o ile pierwszy przykład dotyczy jachtów turystycznych o tyle drugi i trzeci jest przeznaczony dla jachtów regatowych które napełniają lewy lub prawy zbiornik balastowy w zależności od halsu.

~Marian Strzelecki 
Kapitan
Nobody is perfect

Wysłany: 2010-01-30, 10:38   

Masz rację.;-)
A więc kiedyś analizowałwm takie systemy i wymyśliłem że:
Przy układzie jak na rys. drugim można zamiast pompy założyć duży zawór (np. kulisty) i przed zmianą halsu przeszlusowywać wodę do niższego zbiornika, aby na drugom halsie była już gotowa na balaście.

MJS
-

+M@rek 
Admirał

Wysłany: 2010-01-30, 11:00   

http://www.owenclarkedesign.com/da/11193

To przyklad regatowego jachtu z wodnymi balastami. Mnie podobaja sie bardziej niz
Imexusy i Mc Gregory :)

~robhosailor 
Admirał
mósz fszelakich

Wysłany: 2010-01-30, 12:14   

M@rek napisał/a:
To przyklad regatowego jachtu z wodnymi balastami. Mnie podobaja sie bardziej niz Imexusy i Mc Gregory :)

Oh!!! YES!!! :] :] :]

** Dodano: 2010-01-30, 12:16 **
Jurmak napisał/a:
no i one wg. mnie za diabła nie są estetyczne :]

To dlatego, że z mojego postu (cytując) wyciąłeś taki znaczek " ;) "

:D :D :D

~buber67 
Sternik

Wysłany: 2010-01-30, 14:59   

Masz rację.;-)
Przy układzie jak na rys. drugim można zamiast pompy założyć duży zawór (np. kulisty) i przed zmianą halsu przeszlusowywać wodę do niższego zbiornika, aby na drugom halsie była już gotowa na balaście.

MJS

No chyba by nie wyszło takie automatyczne napełnianie balastu bo będąc w przechyle i dolewająć wodę do komory balastowej pogłębiał byś przechył no i grzybek ;) ;) ;)

~Albatros 
Wilk morski

Wysłany: 2010-01-30, 20:40   

Na moich rysunkach pokazałem tylko rozkład zbiorników, a sama instalacja jest trochę bardziej rozbudowana niż tylko pompy.

~jedrek 
Kapitan

Wysłany: 2010-01-30, 20:43   

Wspominalem o tym kiedys ,ale pozwole sobie przypomniec przy tej okazji(balast wodny) http://www.dandwboatworks.com/news5.htm
tam w serii zdjec i opisu z marca i kwietnia pokazany jest montaz systemu .
Przyklad podany przez M@rka jest oczywiscie super.Jesli chodzi o Mc Gregory26 i im podobne,to przynajmniej tu w Stanach obiegowo(nie interpretowac,ze tylko wsrod polonusow) sa to lodki motorowe z dodatkowym napedem zaglowym i generalnie zeglarz jachtowy nawet nie" zatrzymuje uwagi " na nich.Jest to urzadzenie rekreacyjne dla milosnikow wody,ale nie regatowcow czy "wilkow morskich".Bo dla nich to taka z lekka smieszna zabawka,aczkolwiek nie dyskredytujaca uzytkownika.... tej lodki.Pomijajac balast wodny.to i Hunter'y rowniez z produkcji seryjnej nie sa traktowane jako powazne,solidne lodki na wieksze plywania.

~konto usunięte 
Admirał

Wysłany: 2010-01-30, 20:52   

buber67 napisał/a:
Masz rację.;-)

MJS

No chyba by nie wyszło takie automatyczne napełnianie balastu bo będąc w przechyle i dolewająć wodę do komory balastowej pogłębiał byś przechył no i grzybek ;) ;) ;)

Hmmm...
Takie rozwiązania funkcjonują już od dawna... AFAIK już od czasów jachtów Tabarly'ego ("Pen Duick V" chyba), na którym w latach 60-tych wprowadzano balast wodny oraz jego grawitacyjne przelewanie.
Balast przelewany jest poprzez regulację zaworami przed samą zmianą halsu - a że jego wpływ na przechył ogranicza się do kilkunastu stopni - jest to za mało by zagrozić stateczności jachtu, o "grzybku" nawet nie mówiąc... Jacht po przelaniu balastu pogłębiał swój przechył na kilka minut zaledwie przed zwrotem. Za to płynął potem bardziej "wyprostowany", czyli bliżej optymalnej wodnicy pływania przez kolejnych kilka/kilkadziesiąt godzin na kolejnym halsie...
Simples... :rolleyes:

** Dodano: 2010-01-30, 20:56 **
robhosailor napisał/a:
M@rek napisał/a:
To przyklad regatowego jachtu z wodnymi balastami. Mnie podobaja sie bardziej niz Imexusy i Mc Gregory :)

Oh!!! YES!!! :] :] :]

Oh! Yes, Yes, Yes!!!

~Marian Strzelecki 
Kapitan
Nobody is perfect

Wysłany: 2010-01-30, 21:25   

buber67 napisał/a:
Masz rację.;-)
założyć duży zawór (np. kulisty) i przed zmianą halsu przeszlusowywać wodę do niższego zbiornika, aby na drugom halsie była już gotowa na balaście.
MJS

Zakładam że balast wodny załatwia tylko część stateczności, służącą do polepszenia własności żeglugowych jachtu na wiatr.
W regatówach oceanicznych jest przecież kil z bulbą , a i stateczność kształtu musi być zapewniona już w projekcie kadłuba.
Nawet na wspomnianym (w poście Albatrosa) rysunku jak by założyć że jeden balast jest zapełniony a nic innego nie prostuje jachtu to stateczność zostanie zachowana . Nawet w takim (jak na rys poniżej) wypadku zwiększanie balastu wodnego (to szare) tylko powiększa stateczność,
a dalsze przechylanie także ale radykalniej; bo balast zostaje już tam gdzie jest, a wypór przejeżdża w lewo.

pozdro MJS
-

~Catz 
Kapitan

Wysłany: 2010-01-30, 23:54   

pisales, ze wrzucasz mnie do ignorowanych
więc czemu mam ten zaszczyt ? chcesz się popastwić ? :]

Albo klamal, albo straszyl, albo zapomnial, albo ma dziurawy KF...
Mnie wrzuca do "spustu" od zawsze, wszedzie i co chwila ( maniera, nawyk, styl zycia, bycia? ) a pozniej nagle mi odpowiada ( jak Tobie) i czasem nawet zyczliwie calkiem i sensownie.
Nie zwracaj uwagi - ot, folklor...nie takie cuda tu ( i owdzie...) widziano :]

Catz Filozoficzny

~jedrek 
Kapitan

Wysłany: 2010-01-31, 03:43   

Panie Marianie !
Tez mi sie tak wydaje.Oczywiscie nie jestem projektantem,jedynie z praktycznego p.w.
Teraz b.czesto dochodzi do tego,ze jeszcze ten kil z bulbem jest uchylny,wiec rola b.wodnego ew.uzupelnia trym lodki.Nie mialem okazji plywac na lodce z balastem wodnym i kilem uchylnym jednoczesnie,jedynie z uchylnym kilem(Shock 40) i zauwazylem,ze (w zaleznosci od sily wiatru i kursu w stosunku do wiatru)sama uchylnosc kila nie zalatwiala w sposob jednoznaczny trymu lodki (pletwa balastowa gubiac zanurzenie tracila na sprawnosci pomimo pletwy sterowej tak na rufie jak i na dziobie)

~Marian Strzelecki 
Kapitan
Nobody is perfect

Wysłany: 2010-01-31, 10:57   

Oczywiście
że płetwa traci na walorach jak jest nie w tą co trzeba ;-),
ale w wyczynowych
"naleśnikach dla gladiatorów oceanów"
zawsze jest głownie balastem,
a za boczny opór robią miecze szybrowe profilowane.
Takie wyczynowce mają czasem wszystkie możliwe do zastosowania patenty,
inna sprawa czy one się sprawdzają.
Raz; z powodów technicznych - vide latające salingi burtowe,
które po kilku wypadkach przestały być stosowane.
Dwa; z powodów psychologicznych na regatach jest naprawdę dużo roboty a mało czasu.
vide dwa boczne szybrowe miecze (PIP-550) które na regatach się totalnie nie sprawdziły z braku czasu przy zwrotach.

Tak samo będzie z balastem wodnym,
to jest dobre tam gdzie jest dużo czasu na płynięcie jednym halsem.

Jednocześnie przyszła mi do głowy taka myśl:
Ragtime (Stefana.Eknera - śliczny malutki kilerek) ma jako zabezpieczenie
gumowy worek (500l) napełniany w razie potrzeby powietrzem.
Jeśli już wozimy taki wór, to może zrobić dwa na butrach,
i połączywszy je zacząć stosować jako balast wodny przelewowy.
Zawsze (w razie czego) jeden z nich można napełnić powietrzem,
...a drugi po zalaniu jachtu nie ciąży już nic,
a i niebezpieczeństwo nieszczelności spada o połowę.

MJStrzelecki

ps
Mój profesor od projektowania zawsze przypominał:
"Co byś nie wymyślił - to już było

Kilka miliardów myślących razy kilkaset tysięcy lat daje swoje. ;-)
...chyba żeby część z nich nie chciała myśleć,
to powiedzenie "bierze w łeb".

pozdro
MJS

ps2
Żeglarze od zawsze byli na TY,
czy na tym forum jest inaczej ;-))
-

+M@rek 
Admirał

Wysłany: 2010-01-31, 12:23   

Wyczynowce i wyczynowce potrafia bardzo roznic sie przeznaczeniem dlatego w jednych jest dowolnosc _ klasy Open a w innych wszystko podporzadkowane jest
okreslonym przepisom.
Te pierwsze sluza do regat pelnomorskich czy wrecz oceanicznych gdzie czasu
nie brakuje. dlatego wlasnie one sa poligonem nowych rozwiazan .

Co do praktycznych rozwiazan balastu wodnego to rozwazalem zastosowanie
miekkich zbiornikow wody pitnej umieszczonych na obu burtach w szafkach podpokladowych i polaczenia ich z elektryczna pompa w srodku. Takie 100 l na burcie w miejscu najwiekszej szerokosci dawaloby pewien efekt :) a pompy robia teraz wydajne.

~Marian Strzelecki 
Kapitan
Nobody is perfect

Wysłany: 2010-01-31, 14:50   

M@rek napisał/a:
Co do praktycznych rozwiazan balastu wodnego to rozwazalem zastosowanie
miekkich zbiornikow wody pitnej umieszczonych na obu burtach w szafkach podpokladowych i polaczenia ich z elektryczna pompa w srodku. Takie 100 l na burcie w miejscu najwiekszej szerokosci dawaloby pewien efekt :) a pompy robia teraz wydajne.

Noo właśnie
świetnie się temat rozwija;
może w końcu coś razem wymyślimy :P
dodał bym tylko: w kojach - a nie w szafkach; co by w dużych przechylach nie przeszkadzało.
MJS

ps
jak tak dalej pójdzie to do mojej NEL (patrz post o Berylu) będę miał rozwiązanie jak pozbyć się ciężkiego kila. :weird:

ps2 = pompy:
ja jestem za rozwiązaniami niezależnymi od elektryki, bo ta (jak pokazuje praktyka) w momentach "stresowych" zawodzi.

ps3
w sprawie kolorytu lokalnego:
szkoda - bo (także) na podstawie wypowiedzi:
Jaromira; Makieły i Rumpla wycofałem się z PRECLÓW uznając że :
Łatwiej przekonać idiotę niż myślącego który "wie swoje" lub "wie lepiej" ;-((
MJS

ps 456
Sorry ja cały czas nie odróżniam: (bo i po co) między "Forami" "Uzenatami"i innymi zwalczającymi się (i cenzurującymi nawzajem) formalistami;
skoro na każdym z nich są ci sami ludzie ;-)
Post o Nel jest obok na drugim forum ;-)))
MJS

ps xxx
Ja na prawdę nie rozróżniam tych wszystkich nicków, ( bo są mi obce/bo i po co?)
jakkolwiek osoby to owszem, bo pamiętam co kto do mnie mówi (i pisze)

MJS
-

Odpowiedz do tematu